Bezinwazyjny pomiar żółtaczki u noworodków

Lampa do fototerapii noworodka

Lampy do fototerapii noworodków

Fototerapia noworodków to najpopularniejsza forma leczenia żółtaczki noworodków. Wykorzystywana jest w przypadku hiperbilirubinemii niesprzężonej, czyli zbyt wysokich stężeń bilirubiny niesprzężonej w przebiegu przedłużającej się żółtaczki fizjologicznej lub żółtaczki hemolitycznej towarzyszącej konfliktowi w zakresie czynnika Rh. Kryteria kwalifikujące do fototerapii obejmują wiek noworodka, poziom bilirubiny we krwi, urodzeniową masę ciała, obecność we krwi hemolizy bądź stężenia albuminy w osoczu.

Fototerapia to metoda polegająca na naświetlaniu skóry noworodka światłem o różnych długościach fali:

  • światłem fioletowym o dł. 420 – 500 nm
  • światłem niebieskim o dł. 420 – 560 nm
  • światłem białym o dł. 400 – 600 nm
  • światłem zielonym o dł. 500 – 600 nm

Poszczególne długości fali pochłaniane są przez bilirubinę, która poddawana jest reakcji fotooksydacji oraz zmianom strukturalnym, co ułatwia jej wydalanie z moczem i żółcią.

Standardowo fototerapia realizowana jest w systemie ciągłym i najczęściej trwa około półtorej doby. W czasie trwania naświetleń konieczne jest zabezpieczenie oczu dziecka, zmiana pozycji dziecka co 2 – 3 godziny oraz stała kontrola temperatury i stanu nawodnienia noworodka. Do fototerapii wykorzystane mogą być:

  • lampy wolnostojące
  • lampy mocowane na ścianie
  • lampy stanowiące część inkubatorów
  • materace do fototerapii.
Lampa do fototerapii noworodków.

BiliBed – najbardziej innowacyjna lampa do fototerapii noworodków

BiliBed to lampa do fototerapii noworodków, której konstrukcja umożliwia jej wykorzystanie bezpośrednio w łóżeczku. Lampa ma postać płyty wyposażonej w reflektor i energooszczędną żarówkę emitującą światło niebieskie o długości 420 – 480 nm. Po umieszczeniu noworodka w specjalnym kombinezonie, można zrealizować sesję fototerapii, która nie oddziałuje na przebywające w pomieszczeniu osoby. Noworodek może zatem odbywać fototerapię w obecności rodziców, przebywając w jednym pomieszczeniu co inne dzieci. Takie rozwiązanie zwalnia także personel medyczny z konieczności stałej opieki nad noworodkiem, gdyż przy dziecku może przebywać matka. Takie rozwiązanie nie byłoby możliwe podczas stosowania tradycyjnej fototerapii.

Precyzyjną kontrolę przebiegu terapii i czasu jej trwania zapewniają dwa nowoczesne ekrany, zaś światło emitowane jest z małej odległości, trafia zatem precyzyjnie na skórę noworodka. Dzięki takiemu rozwiązaniu terapia jest bardzo efektywna, a tym samym krótkotrwała, zaś natężenie promieni na powierzchnię ciała maleństwa wynosi aż 60 uw/cm/rm. Nie ma konieczności stosowania okularów ochronnych, z cały system wyróżnia się kompaktowymi rozmiarami, łatwością obsługi oraz ergonomiczną pracą.

Trudno o bardziej przyjazne dla dziecka i rodzica leczenie hiperbilirubinemii u noworodków. Mama może cały czas przebywać wraz z dzieckiem i spędzać z nim pierwsze doby życia, tak kluczowe dla nawiązania głębokiej więzi. Zaś łatwa obsługa i niskie koszty eksploatacji przemawiają za wykorzystaniem systemu BiliBed ( przejdź do sklepu >> ) przez placówki opieki zdrowotnej.

NeoBLUE firmy Natus – fototerapia LED

NeoBLUE to lampy dedykowane leczeniu żółtaczki noworodków, które emitują światło niebieskie, o bardzo wysokiej skuteczności. Emitowanie światła o długości fali 450 – 475 nm idealnie odpowiada szczytowi absorbcji długości fali przez bilirubinę, który wynosi 458 nm. Następuje wtedy bardzo efektywny rozkład bilirubiny, zaś wykorzystanie lamp LED zapewnia ergonomię pracy urządzenia, a także bezpieczeństwo jego stosowania. Brak emisji promieniowania UV minimalizuje ryzyko poparzenia skóry, zaś brak emisji światła podczerwonego ogranicza znacząco ryzyko utraty płynów na skutek efektu cieplnego i odwodnienia.

Z wykorzystaniem lampy do fototerapii noworodków neoBLUE realizować można aż dwa typy terapii żółtaczki noworodkowej:

  • naświetlanie światłem o małym natężeniu (12-15 μW/cm2/nm) odpowiada terapii o małej intensywności
  • naświetlanie bardziej intensywnym światłem (>30 μW/cm2/nm) zapewnia zaawansowaną terapię

Dzięki starannie przemyślanej konstrukcji, urządzenie składające się ze statywu na kółkach oraz przegubowo mocowanej lampy zapewnia dużą mobilność i zaadaptowanie lampy z różnych warunkach pracy. Możliwe jest zatem użycie neoBLUE w pozycji pionowej czy poziomej, a także w ustawieniu na skos. Stabilna podstawa, którą bez problemu wsunąć można pod inkubator oraz regulowana wysokość statywu gwarantują wygodę stosowania, zaś obsługa aparatury jest bardzo prosta.

Copyright 2017 © bilirubina.pl